czwartek, 12 stycznia 2012

Konspekt zajęć terenowych dla klasy I gimnazjum


Nauczyciel: XXX
Szkoła: Zespół Szkół Samorządowych w Warszawie
Klasa: I gimnazjum
Data: 20.05.2012r.

Przedmiot: biologia
Dział programowy: ekologia

Temat: Badanie liczebności populacji wybranych gatunków.
Liczba godzin: 120 minut

Cele zajęć

Karta pracy do zajęć w terenie

Karta pracy

Wiadomości:
  • oznaczanie wybranych gatunków roślin
  • poznanie cech biocenozy naturalnej Lasu Młocińskiego
  • zapoznanie z florą i fauną Lasu Młocińskiego

Umiejętności:
  • badanie liczebności populacji wybranych gatunków
  • opracowywanie zebranych danych
  • przeniesienie danych z badanej powierzchni na 1 ha powierzchni
  • analizowanie sposobów rozmieszczania populacji
  • wyróżnienie pięter lasu

Postawy:
  • wyrabianie postawy badawczej uczniów oraz umiejętności notowania i analizowania wyników
  • kształtowanie umiejętności poprawnego zachowania się w lesie
  • kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody

Metody pracy: poszukująca, badawcza i obserwacyjna.

Formy pracy: praca zespołowa.

Środki dydaktyczne: atlasy i klucze do oznaczania roślin, mapa terenu, lupy, kołki do wyznaczania transektów, notes, ołówek, karty pracy uczniów, komputery.


Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca:
Przygotowanie wycieczki (omówienie w pracowni biologicznej na lekcji poprzedzającej wycieczkę).
  • Podanie tematu, terminu i przewidywanego czasu trwania wycieczki.
  • Przedstawienie planu wycieczki.
  • Podział uczniów na zespoły oraz rozdanie i objaśnienie instrukcji do pracy w zespołach.

Faza realizacyjna:
Praca w terenie (zajęcia odbywają się w Lesie Młocińskim).
  • Przedstawienie terenu badań.
  • Rozdanie kart pracy.
  • Sprawdzenie zaopatrzenia uczniów w odpowiednie przybory.
  • Praca w zespołach uczniowskich według instrukcji.

Praca w sali zajęć przy komputerach.
  • Wykonanie ćwiczeń dołączonych do bloga. 
  • Przeniesienie tabel z kart pracy do programu Exel, a następnie utworzenie w nim wykresów (kołowych lub słupkowych) na podstawie danych zawartych w tabelach.
  • Wyciągnięcie minimum 3 wniosków na temat wykresów.
  • Umieszczenie wykresów oraz wysnutych wniosków na wspólnym dokumencie w programie Word.



    Faza podsumowująca:
    • Podsumowanie pracy w zespołach.
    • Uczniowie przedstawiają wyniki własnej pracy w terenie.
    • Dokumentację z zajęć stanowią wypełnione instrukcje oraz prawidłowo wykonane zadania.